עונת 2023/2024 בליגת האלופות בכדורסל היא העונה השמינית של תחרות אירופית זו לקבוצות כדורסל, שמאורגנת על ידי פיב"א אירופה. המשחק הראשון במסגרת המוקדמות התקיים בספטמבר 2023 ומשחק הגמר התקיים בבמאי 2024, אוניקאחה מלאגה הספרדית זכתה בתואר לאחר ניצחון בגמר על לנובו טנריפה.
53 קבוצות מ-28 מדינות השתתפו בעונת 2023/2024 של ליגת האלופות. 28 העפילו אוטומטית לשלב הבתים, ו-25 קבוצות נוספות התמודדו בשלב המוקדמות על 4 מקומות נוספים. בשלב הבתים השתתפו 32 קבוצות המאורגנות ב-8 בתים. הקבוצות שיסיימו במקום הראשון בבית יעפילו אוטומטית לפלייאוף. הקבוצות שיסיימו במקום 2–3 בכל בית יתחרו בסדרה של הטוב מ-3 משחקים על כרטיס לפלייאוף בהצלבה עם הבית המקביל (כך שהקבוצה מהמקום השני בבית א' תפגוש את הקבוצה מהמקום השלישי בבית ב').
משחקי הפלייאוף התקיימו בשיטת בתים כאשר שתי הראשונות מכל בית העפילו לרבע הגמר, שהוכרע בשיטת סדרות הטוב מ-3 משחקים, כאשר המנצחות העפילו לפיינל פור. הטורניר התקיים במאי 2024.
25 קבוצות התחרו ב-3 בתי מוקדמות על 3 מקומות בשלב הבתים של הליגה, אחד לכל בית. בשונה מהעונה הקודמת, כל הקבוצות (מלבד פריבור אולימפיק וקלדוניה גלדיאטורס) החלו את שלב המוקדמות ברבע הגמר כאשר קבוצות נפגשו לפי הדירוג. המנצחות בשלב זה העפילו לחצי הגמר בו פגשו את הקבוצות שכבר העפילו לשלב זה מהחלק המקביל בבית, המנצחות התמודדו בשלב הגמר כשהמנצחת העפילה לשלב הבתים של התחרות, הקבוצות שלא העפילו לשלב הבתים עברו לשחק בשלב הבתים של היורופקאפ בעונה זו, אלא אם ויתרו על מקומן. שלב המוקדמות החל ב-25 בספטמבר 2023.
פריבור אולימפיק הוכנסה לתחרות מאוחר ולכן שיחקה מול קלדוניה גלדיאטורס בשלב המוקדמות הראשוני על מקום בשלב המוקדמות
במסלול מתמודדת 8 אלופות ליגות ממדינות שלא מיוצגות בשלב הבתים.
במסלולים ב' וג' מתמודדות שאר הקבוצות.
הגרלת שלב הבתים נערכה ב-7 ביולי 2023 והמשחק הראשון בשלב הבתים התקיים ב-17 באוקטובר 2023.
|
קבוצה
|
משחקים
|
ניצחונות
|
הפסדים
|
סלי זכות
|
סלי חובה
|
הפרש
|
נקודות
|
הערות
|
1.
|
ספרד אוניקאחה מאלגה
|
6
|
4
|
2
|
490
|
442
|
48
|
10
|
מעפילה לשלב שמינית הגמר
|
2.
|
צרפת לה-מאן סארת
|
6
|
3
|
3
|
477
|
463
|
14
|
9
|
מעפילה לשלב הפליי-אין
|
3.
|
יוון פריסטרי אתונה
|
6
|
3
|
3
|
463
|
493
|
30-
|
9
|
4.
|
הונגריה פלקו סומבטהי
|
6
|
2
|
4
|
456
|
488
|
32-
|
8
|
|
קבוצה
|
משחקים
|
ניצחונות
|
הפסדים
|
סלי זכות
|
סלי חובה
|
הפרש
|
נקודות
|
הערות
|
1.
|
צרפת דיז'ון
|
6
|
5
|
1
|
526
|
441
|
85
|
11
|
מעפילה לשלב שמינית הגמר
|
2.
|
ליטא ריטאס וילנה
|
6
|
4
|
2
|
509
|
455
|
54
|
10
|
מעפילה לשלב הפליי-אין
|
3.
|
יוון פרומיתאס פטרס
|
6
|
3
|
3
|
516
|
475
|
41
|
9
|
4.
|
צ'כיה אופבה
|
6
|
0
|
6
|
432
|
612
|
180-
|
6
|
|
קבוצה
|
משחקים
|
ניצחונות
|
הפסדים
|
סלי זכות
|
סלי חובה
|
הפרש
|
נקודות
|
הערות
|
1.
|
ספרד לנובו טנריפה
|
6
|
4
|
2
|
490
|
443
|
47+
|
10
|
מעפילה לשלב שמינית הגמר
|
2.
|
צרפת שולה באסקט
|
6
|
3
|
3
|
485
|
495
|
10-
|
9
|
מעפילה לשלב הפליי-אין
|
3.
|
טורקיה דרושפאקה
|
6
|
3
|
3
|
488
|
500
|
12-
|
9
|
4.
|
לטביה ואף ריגה
|
6
|
2
|
4
|
431
|
456
|
25-
|
8
|
|
|
קבוצה
|
משחקים
|
ניצחונות
|
הפסדים
|
סלי זכות
|
סלי חובה
|
הפרש
|
נקודות
|
הערות
|
1.
|
יוון א.א.ק. אתונה
|
6
|
5
|
1
|
528
|
461
|
67
|
11
|
מעפילה לשלב שמינית הגמר
|
2.
|
גרמניה ריזן לודוויגסבורג
|
6
|
3
|
3
|
480
|
490
|
10-
|
9
|
מעפילה לשלב הפליי-אין
|
3.
|
איטליה דינמו סאסארי
|
6
|
2
|
4
|
509
|
543
|
34-
|
8
|
4.
|
פולין קינג שצ'צ'ין
|
6
|
2
|
4
|
473
|
496
|
23-
|
8
|
|
קבוצה
|
משחקים
|
ניצחונות
|
הפסדים
|
סלי זכות
|
סלי חובה
|
הפרש
|
נקודות
|
הערות
|
1.
|
צרפת שטרסבורג
|
6
|
4
|
2
|
487
|
467
|
20
|
10
|
מעפילה לשלב שמינית הגמר
|
2.
|
טורקיה פינאר קרשיאקה
|
6
|
3
|
3
|
495
|
487
|
8
|
9
|
מעפילה לשלב הפליי-אין
|
3.
|
בלגיה אוסטנדה
|
6
|
3
|
3
|
462
|
499
|
37-
|
9
|
4.
|
גרמניה אולדנבורג
|
6
|
2
|
4
|
504
|
495
|
9
|
8
|
|
קבוצה
|
משחקים
|
ניצחונות
|
הפסדים
|
סלי זכות
|
סלי חובה
|
הפרש
|
נקודות
|
הערות
|
1.
|
גרמניה טלקום בון
|
6
|
3
|
3
|
497
|
473
|
24
|
9
|
מעפילה לשלב שמינית הגמר
|
2.
|
ישראל הפועל חולון
|
6
|
3
|
3
|
463
|
456
|
7
|
9
|
מעפילה לשלב הפליי-אין
|
3.
|
ספרד ריו בראוגן
|
6
|
3
|
3
|
462
|
459
|
3
|
9
|
4.
|
טורקיה בורסאספור
|
6
|
3
|
3
|
439
|
473
|
34-
|
9
|
|
קבוצה
|
משחקים
|
ניצחונות
|
הפסדים
|
סלי זכות
|
סלי חובה
|
הפרש
|
נקודות
|
הערות
|
1.
|
ישראל הפועל ירושלים
|
6
|
5
|
1
|
513
|
440
|
73
|
11
|
מעפילה לשלב שמינית הגמר
|
2.
|
יוון פאוק סלוניקי
|
6
|
3
|
3
|
455
|
478
|
23-
|
9
|
מעפילה לשלב הפליי-אין
|
3.
|
טורקיה גלאטסראיי
|
6
|
3
|
3
|
513
|
492
|
21
|
9
|
4.
|
פורטוגל בנפיקה ליסבון
|
6
|
1
|
5
|
443
|
514
|
71-
|
7
|
|
קבוצה
|
משחקים
|
ניצחונות
|
הפסדים
|
סלי זכות
|
סלי חובה
|
הפרש
|
נקודות
|
הערות
|
1.
|
ספרד UCAM מורסיה
|
6
|
5
|
1
|
517
|
427
|
90
|
1
|
מעפילה לשלב שמינית הגמר
|
2.
|
איטליה דרטונה באסקט
|
6
|
5
|
1
|
500
|
484
|
16
|
11
|
מעפילה לשלב הפליי-אין
|
3.
|
טורקיה טופאש בורסה
|
6
|
2
|
4
|
532
|
551
|
19-
|
8
|
4.
|
בוסניה והרצגובינה איגוקאה
|
6
|
0
|
6
|
435
|
522
|
87-
|
6
|
בשלב זה התמודדו הקבוצות שסיימו במקומות 2 ו-3 בסדרת הטוב משלוש על מקום בשלב 16 האחרונות. הקבוצות שסיימו במקום ה-2 אירחו את משחק מספר 1 ו-3 במידת הצורך והקבוצות שסיימו במקום ה-3 אירחו את משחק מספר 2.
|
קבוצה
|
משחקים
|
ניצחונות
|
הפסדים
|
סלי זכות
|
סלי חובה
|
הפרש
|
נקודות
|
הערות
|
1.
|
ספרד אוניקאחה מאלגה
|
6
|
6
|
0
|
510
|
422
|
88
|
12
|
מעפילות לשלב רבע הגמר
|
2.
|
טורקיה טופאש בורסה
|
6
|
2
|
4
|
462
|
466
|
4−
|
8
|
3.
|
צרפת שטרסבורג
|
6
|
2
|
4
|
470
|
510
|
40−
|
8
|
|
4.
|
צרפת שולה באסקט
|
6
|
2
|
4
|
474
|
518
|
44−
|
8
|
|
קבוצה
|
משחקים
|
ניצחונות
|
הפסדים
|
סלי זכות
|
סלי חובה
|
הפרש
|
נקודות
|
הערות
|
1.
|
גרמניה טלקום בון
|
6
|
5
|
1
|
500
|
466
|
34
|
11
|
מעפילות לשלב רבע הגמר
|
2.
|
גרמניה ריזן לודוויגסבורג
|
6
|
3
|
3
|
507
|
479
|
28
|
9
|
3.
|
צרפת דיז'ון
|
6
|
2
|
4
|
458
|
490
|
32−
|
8
|
|
4.
|
טורקיה גלאטסראיי
|
6
|
2
|
4
|
516
|
546
|
30−
|
8
|
|
קבוצה
|
משחקים
|
ניצחונות
|
הפסדים
|
סלי זכות
|
סלי חובה
|
הפרש
|
נקודות
|
הערות
|
1.
|
ספרד UCAM מורסיה
|
6
|
4
|
2
|
490
|
453
|
37
|
10
|
מעפילות לשלב רבע הגמר
|
2.
|
יוון פרומיתאס פטרס
|
6
|
4
|
2
|
485
|
472
|
13
|
10
|
3.
|
ישראל הפועל חולון
|
6
|
4
|
2
|
474
|
480
|
6−
|
10
|
|
4.
|
יוון א.א.ק. אתונה
|
6
|
0
|
6
|
490
|
534
|
44−
|
6
|
8 הקבוצות שהעפילו משלב 16 האחרונות התמודדו בסדרות על פי הגרלה. הקבוצות שסיימו במקומות הראשונים זכו ליתרון ביתיות ויארחו את המשחק הראשון והשלישי (במידת הצורך). המדורגת נמוך יותר אירחה את המשחק השני.
שלוש קבוצות ישראליות השתתפו במפעל בעונה זו, הפועל ירושלים והפועל חולון התחילו את העונה בשלב הבתים, ועירוני נס ציונה החלה את העונה במוקדמות.
ירושלים העפילה לטופ 16 מהמקום הראשון בבית ז', חולון העפילה לשלב הפליי-אין מהמקום השני בבית ו', ונס ציונה הודחה בחצי גמר המוקדמות לשטרסבורג. בשלב הטופ 16, ירושלים וחולון סיימו במקום השלישי והודחו.